Lenf Ödem Rehabilitasyonu FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ Oluşturuldu: 2016-04-28 12:14:49
Görüntü Sayısı: 8311

Lenf Ödem Rehabilitasyonu

Vücut ağırlığımızın dörtte biri lenf sıvılarından oluşur. Halk arasında fil hastalığı olarak anılan lenfödem, lenf sıvılarının hücreler arası dokularda birikerek şişkinlik yapması sonucu oluşur. Bu şişlikler genellikle el ve ayaklarda görülürken, hafif şişlikler olarak seyredebileceği gibi ciddi şişlikler de olabilir. Lenfatik sistemdeki herhangi bir bozukluk lenf sıvılarının birikmesine neden olur. Bu bozuklukların, doğuştan gelen bozuklar ya da sonradan oluşan bozukluklar olmak üzere iki türü vardır.


Lenf Ödem Rehabilitasyonu

Sonradan oluşan lenfödemin ortaya çıkma riski; cerrahi işlemler sonrası (özellikle meme cerrahisi), travma sonrası ve radyoloji sonrası artar. Lenfödem, bu dış faktörlerin etkisinden sonra kısa sürede ortaya çıkabileceği gibi en sık görülen türü aylar-yıllar sonra kendisini gösterendir. Meme cerrahisinde alınan kitle ne kadar büyükse şişlik oluşma riski de o kadar yüksektir. Lenf bezlerinin alınmış olması şişlik riskini arttırırken, lenf bölgesine biyopsi işlemi yapılması bile şişlik oluşmasında risk faktörü oluşturur. Cerrahi sonrasında görülen radyoterapi tedavisi de ayrı bir risk faktörüdür. İlgili koldan kan alınmaması, tansiyon ölçülmemesine dikkat edilmesi için sağlık görevlilerinin de bu konuda uyarılması gerekmektedir. Lenfödemden kaçınmak için, meme kanseri tedavisi gören hastanın kişisel olarak uzak durması gerekenler; ağır taşımak, güneşe ve sıcağa maruz kalmak, jilet kullanmaktır (traş makinesi tercih edilmeli).


Lenfödem tedavisinde birbirini destekleyen, hastaya özel bir veya birkaç tedavinin bir arada uygulanabildiği 4 yöntem vardır.


Manuel drenaj yöntemi


Biriken lenf sıvısının vücudun diğer bölgelerine akışını sağlayan özel bir masaj yöntemidir. Lenfödem konusunda uzman fizyoterapistlerce uygulanması gerekir. Uzman olmayan kişilerin lenfödemli hastaya yapacağı diğer masajlar, tedavi etmek bir yana daha büyük zararlar verme riski taşır.


Özel Bandajlama yöntemleri

Lenfödeme özel bandajlarla uygulanan tedavi yöntemidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı hekimlerce uygulanmalıdır.


Kişiye Özel Egzersizler

Uzman fizyoterapistlerce planlanan her hastaya özel belirlenen egzersizler tedaviyi hızlandırır. Egzersizler yapılırken bandaj olmalıdır. Tedavi sonrasında da hekime danışılarak devam edilen egzersizler koruyucu etkiye sahiptir.


Cilt Bakımı

Cildin esnekliğini korumak, enfeksiyon oluşumunu önlemek, pul pul dökülmelerin önüne geçmek için, cildin kuruması engellenmeli, günde iki defa su bazlı yağsız nemlendirici kremler uygulamalıdır.(aşağıdan yukarı tek yönlü) Kimyasal içeren cilt bakım ürünler ve deterjanlar cilt ile temas ettirilmemelidir.


Bası Giysileri

Diğer tedaviler tamamlandıktan sonra uygun basınçta bası giysisi kullanımına başlanır. Bu giysi şişen kol veya bacağın hacmini azaltır, lenf dolaşımını sağlar.


Bu yazı FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ tarafından yazıldı ve 8311 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...