YUTMA GÜÇLÜĞÜ (DİSFAJİ) FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ Oluşturuldu: 2019-02-26 13:31:55
Görüntü Sayısı: 101980

YUTMA GÜÇLÜĞÜ (DİSFAJİ)

YUTMA GÜÇLÜĞÜ (DİSFAJİ)


YUTMA GÜÇLÜĞÜ (DİSFAJİ)

YUTMA GÜÇLÜĞÜ (DİSFAJİ)

Fizyomer Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. İrfan Ünver, yutma güçlüğü hakkında bilgi verdi.

Yutma güçlüğünün tanımını yapan Ünver “Yutma olayı, vücutta pek çok yapının görev aldığı; beyin, çeşitli sinir ve kasların sistemli olarak,beraber çalışmasını gerektiren bir harekettir.Yutma fonksiyonu 40’tan fazla kas çiftinin ve birçok kranial sinirin istemli ve istemsiz koordinasyonunu gerektiren kompleks bir süreçtir. Yutma güçlüğü veya bozukluğu (disfaji) ,yutma işleminin değişik basamaklarında gerçekleşebilir. Çiğnemede ve yiyecek- içecekleri ağızdan yutağa doğru hareket ettirmede güçlük olarak karşımıza çıkar. Yutmayı başlatmada, yiyecek-içecekleri yemek borusuna göndermede , yiyecek ve içeceklerin yanlış yönde giderek nefes borusuna kaçmalarını önlemek için nefes borusunu kapatmada güçlük olarak karşımıza çıkar.Yemek borusu ve midedeki kasılma –gevşeme hareketlerinin gerçekleşmesinde ve yiyecek-içecekleri yemek borusundan aşağı göndermede zorlanma olarak karşımıza çıkabilir. Her yaşta görülebilir “ ifadelerini kullandı.

YUTMA GÜÇLÜĞÜ PEK ÇOK HASTALIĞIN SEYRİ SIRASINDA GÖRÜLEBİLİR

Yutma güçlüğünün hangi hastalıkların seyri sonucunda oluştuğunu söyleyen Ünver “Nörolojik hastalıklar; Hemiplejiler (inmeler),beyin hasarları,omurilik hasarları,Parkinson, Multipli Skleroz, Amilotrofik lateral skleroz (ALS), Myestenia gravis,Musküler distrofi,Serebral palsi,Alzheimer,K.B.B hastalıkları,ağız içi ve boğaz enfeksiyonları,tükrük bezlerinin taşları,tümörler,kanserler , bu bölgedeki hasarlanmalar, çürük diş ve diş sorunları özefagus hastalıkları ve kanserleri.Mide hastalıkları ve reflü gibi hastalıklar yutma güçlüğüne sebep olabilirler.Bunların dışında romatizmal hastalıklar,yapısal bozukluklar,psikolojik nedenleri de sıralayabiliriz. Bu nedenle kesin tanı Nöroloji,KBB,Gastroenteroloji, Genel cerrahi ve diş hekimleri tarafından konulduktan sonra,ilgili hekimler tarafından gerekli tedavileri yapılır” ifadelerini kullandı.

YUTMA GÜÇLÜĞÜ BELİRTİLERİ

Yutma güçlüğü olan hastalarda oluşan belirtilere değinen Ünver”Yutma güçlüğü olan hastalarda şu belirtiler görülür;salya artışı,gıda veya sıvının boğazda veya göğüste takılma hissi,(özellikle reflü hastalarında),gıcık öksürüğü ,boğazda yabancı cisim varmış hissi, çiğneme ve yutma için normalden daha çok çaba ve zaman harcaması, yiyecek-içeceklerin ağızdan dışarı akması dökülmesi yada ağız içinde birikmesi ,yeme içme sırasında sesin hırıltılı olması” dedi.

KRONİK AKCİĞER HASTALIĞI OLUŞABİLİR

“Kronik Akciğer hastalıkları oluşabilir “diyen Ünver , “Uzun süren yutma güçlüklerinde, hasta yeme –içme den keyif alamaz, toplum içindeki yeme –içme gibi sosyal aktivitelere katılmak istemez.Hasta yeterli beslenemediği için kilo verir. Yeterli sıvı alamadığı için dehidratasyon bulguları ortaya çıkar. Hasta yediği gıdanın veya içtiği mayi’nin akciğere kaçması sonucu aspirasyona bağlı, pnömoni ve kronik Akciğer hastalıkları oluşabilir” diye konuştu.

YUTMA GÜÇLÜĞÜ OLAN HASTALARIN REHABİLİTASYONU

“Nörolojik hastalıkların neden olduğu yutma güçlüklerinin rehabilitasyonu yapılmaktadır” ifadelerini kullanan Ünver, “Tedavide, yutma güçlüğünün nedeni olan hastalığın tanısı ilgili branş hekimi tarafından konulduktan sonra, bu hekimler tarafından tıbbı ve cerrahi olarak yapılmaktadır. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniklerinde Nöroloji uzmanı tarafından tanısı konulmuş, Nörolojik hastalıkların neden olduğu yutma güçlüklerinin (bozuklukları) rehabilitasyonu yapılmaktadır. Kliniğimizde bu konuda eğitim almış Fizyoterapistlerimizce Yutma Rehabilitasyon programı yapılmaktadır.Bu tedavinin esası yutma güçlüğünün türüne ve nedenine göre değişmektedir.Orofarangial disfaji rehabilitasyonunda uzman bir fizyoterapist tarafından hastaya yutmayla ilgili manevralar,egzersizler kullanılmaktadır. Egzersizlerde amaç yutmada kullanılan 40 a yakın adelelerin güçlendirilmesidir. Hastaya yutma ve çiğneme teknikleri, mobilizasyonlar, yutma güvenliği için postural stratejiler, besin modifiksyonları öğretilir.Bu programın uygulanmasında, aile bireylerinden egzersizlerin yapılmasına yardım etmeleri, yiyecek ,içecek miktarının takibi ve kıvamlarının hazırlanmasına yardımcı olmaları sağlanır.Bu şekilde hastanın yutma güvenliği ve yeterli bir şekilde beslenmesinin sağlanması için çalışılır” dedi.

YUTMA GÜÇLÜĞÜ OLAN HASTALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yutma güçlüğü olan hastaların nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ünver, ”Yutma güçlüğü olan hastalarda,alkol ve kafeinli gıdaların alınmaması,hazmı kolay besleyici gıdalar alınması, besin tüketiminin yatmadan 3 saat önce sonlandırılması,yüksek yastıkta yatılması,yutma refleksini güçlendirici egzersizlerin düzenli yapılması önerilmektedir” ifadelerini kullandı.


Bu yazı FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ tarafından yazıldı ve 101980 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...