​KOAH HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE UYGULANAN SOLUNUM REHABİLİTASYONUNA DAİR HER ŞEY FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ Oluşturuldu: 2018-12-08 14:59:28
Görüntü Sayısı: 12093

​KOAH HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE UYGULANAN SOLUNUM REHABİLİTASYONUNA DAİR HER ŞEY

​KOAH HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE UYGULANAN SOLUNUM REHABİLİTASYONUNA DAİR HER ŞEY

KOAH HASTALIĞININ TEDAVİSİNDE UYGULANAN

SOLUNUM REHABİLİTASYONUNA DAİR HER ŞEY

Nefes darlığı çeken, solunumsal problemler nedeniyle günlük yaşantısında sorunlar yaşayan kişilere yönelik uygulanan Pulmoner Rehabiilitasyon; kronik solunum hastalarının da fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi amaçlıyor.

Fizyomer Terapia Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Tıp Merkezi Kurucusu ve Tıbbi Direktörü Dr. Türkan Tünerir, merkezde sundukları Pulmoner Rehabilitasyon uygulamalarına ilişkin bilgi verdi. Dr. Tünerir, Pulmoner rehabilitasyondan; hiçbir hastalık tanısı olmayan fakat doğru nefes alıp verme gereksinimi duyan bireylerde, tanısı konulmuş hastalıklarda, solunum sıkıntısı yaşayan ve doktor referansı ile gelen hastalık gruplarında: çocuk felci hastalarında, göğüs duvarı bozukluklarında, kanserli hastalarda, kas hastalıklarında, obeziteden dolayı solunum sıkıntısı yaşayan hastalarda, hamilelik dönemindeki solunum sıkıntılarında, KOAH hastalarında, astım ve daha pek çok alanda yararlanıldığını aktardı.

NELER YAPILIYOR?

Dr. Tünerir, solunum Rehabilitasyon nasıl yarar sağlandığını ise şöyle özetledi: “Solunumsal problemleri olanlar nefes darlığı gelişme korkusu nedeniyle, fiziksel aktivitelerini kısıtlarlar. Aktivite kısıtlandığında dayanıklılık ve güç azalır. Pulmoner Rehabilitasyon, bireyin kapasitesinin el verdiği ölçüde aktif olmasına yardımcı olur. Yürüme, bisiklete binme gibi aerobik egzersizleri ve güçlendirme egzersizlerini içerir. Tedavi, ilaçların etkileri ve yan etkileri, inhaler kullanma teknikleri, yardımcı solunum cihazlarının kullanımı ve kendine bakım, solunum teknikleri, egzersizin önemi, solunum problemleri (nefes darlığı, öksürme, balgam çıkarma) ile baş edebilme yöntemleri vs. öğretilir.”

PROGRAMDA NELER VAR?

Koah Rehabilitasyon tedavisinde öncelikle kişiye özgü ve tamamen hastanın ihtiyaçlarına yönelik planlamalar yapıldığını belirten Dr. Tünerir, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu planlamalar çerçevesinde kişilere uygun programlar çizilmektedir. Bu programlar; solunum egzersizleri, göğüs fizyoterapisi teknikleri ve bu tekniklere destek cihazlarla oluşturulan solunum fizyoterapi seansları gibi işlemler olup, kişinin günlük yaşam aktivitelerinde ideal kapasitesini kullanmasını sağlarlar. Programların süresi hastanın ihtiyacına ve toleransına göre 30 dakika ile 1 saat arasında değişebilmektedir. İşlemlerin sıklığı da hastanın genel durumuna göre ayarlanmaktadır.

KOAH Rehabilitasyonunda solunum kontrolü öğretilir.Mobilizasyon ve postur egzersizleri öğretilir.Egzersiz toleransı arttırılmaya çalışılır.Günlük yaşam aktivitelerinin fonksiyonel değerlendirilmesi yapılır.Egzersiz eğitimi verilir.Solunum kaslarının eğitimi yapılır. ‘Biofeedback’den yararlanılır.Oksijen tüketimini ve solunum işini azaltma yöntemleri öğretilir.Hastanın çevre ve ev ortamı ayarlanır.

KOAH REHABİLİTASYONUNUN FAYDALARI

  • Nefes darlığını azaltır.
  • Egzersiz kapasitesini arttırır.
  • Günlük yaşamdaki aktiviteleri bağımsız yapabilmeyi sağlar.
  • Yaşam kalitesini arttırır.
  • Vücudun direncini ve kondüsyonu arttırır.
  • Kişinin günlük işlerini veya mesleğini yapabilme kapasitesini arttırır.
  • İlaçlara ihtiyacı azaltır.
  • Oksijen tedavisine ihtiyacı azaltır.
  • KOAH alevlenme ataklarının sıklığını azaltır.

Bu yazı FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ tarafından yazıldı ve 12093 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...