SİNİR SIKIŞMALARININ TÜRLERİ NELERDİR?  TEDAVİ YÖNTEMELERİ NELERDİR? Uzm. Dr. Beyhan Yenerkol Oluşturuldu: 2017-06-02 06:58:20
Görüntü Sayısı: 182510

SİNİR SIKIŞMALARININ TÜRLERİ NELERDİR? TEDAVİ YÖNTEMELERİ NELERDİR?

Sinirin en çok sıkıştığı yer el bileğidir. Bu oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Sinir sıkışmalarının %90’ı el bölgesindeki sıkışmadır. Bu bizim “Carpal Tünel” sendromu olarak adlandırdığımız bir durumdur. 35-60 yaşları arasında daha sık görülür. Carpal Tünel el bileğinin iç kısmında bulunur ve buradan iki adet sinir geçer. Sinirlerden bir tanesi 1.2.3. parmaklara gider, diğeri ise 4. ve 5.parmaklara gider.


SİNİR SIKIŞMALARININ TÜRLERİ NELERDİR?  TEDAVİ YÖNTEMELERİ NELERDİR?

Carpal Tünel Sendromu;

Sinirin en çok sıkıştığı yer el bileğidir. Bu oldukça sık rastladığımız bir durumdur. Sinir sıkışmalarının %90’ı el bölgesindeki sıkışmadır. Bu bizim “Carpal Tünel” sendromu olarak adlandırdığımız bir durumdur. 35-60 yaşları arasında daha sık görülür. Carpal Tünel el bileğinin iç kısmında bulunur ve buradan iki adet sinir geçer. Sinirlerden bir tanesi 1.2.3. parmaklara gider, diğeri ise 4. ve 5.parmaklara gider. En çok sıkışma 1.2.3. parmağa giden sinirlerde olur. Bazı vakalarda iki sinir birden sıkışabilir. Klinik incelemede ağrı ve uyuşma en sık rastlanan yakınmalardır.

Cupital Tünel Sendromu; Carpal Tünel sendromundan sonra ikinci sıklıkta karşımıza çıkan sinir sıkışması sendromudur. Dirsek bölgesinde bulunan tünelden geçerken sinir sıkışır. Bu bölgeden geçen sinir elde 4. ve 5. parmaklara gider. Sıkışma durumunda burada uyuşma ve ağrı gelişir. Ayrıca bu sinir eli kapatmayı sağlayan adelelere gider.Sıkışmanın ilerlediği durumlarda bu adeleler zayıflar. Sonrasında ızgara el, pençe el gibi belirtiler oluşur.

Koldaki sinir sıkışmaları; Daha az sıklıkta gördüğümüz, kolaltı ve kolun üst kısımlarında karşımıza çıkabilir. Bu durum daha çok koltuk değneği kullananlarda görülebilir. Üst kol kısmındaki sıkışma ise cumartesi gecesi felci olarak anılır. Alkol, uyuşturucu kullanan kişilerde derin uyku sırasında bu sinirin sıkışması ile olur. Masa, sandalye koltuk kenarında yanlış pozisyonda oturma ile de sıkışabilir. Bu durumda hasta da düşük el gelişir ve el bileğini dışa doğru çeviremez.

Boyun, köprücük kemiği bölgesinde oluşan sıkışmalar; Boyunda doğuştan fazla ve uzun kemik oluşumları ve akciğerin üst kısımlarında yer alan kanser vakalarında bu sıkışma olabilir.

Bacakta görülen sinir sıkışmaları Peroneal Sinir Felci; Bacakta en fazla görülen sinir sıkışıklığıdır. Bu sinir bacağın alt dış yarısında yer alır. Bacak bacak üstüne atarak veya bağdaş kurarak uzun süre oturma bu sinirde basıya neden olabilir. Bu bölgedeki bası hızla felce ilerleyebilir, düşük ayak gelişebilir ve bu duruma duyu kaybı ve ağrı eşlik edebilir. Erkeklerde daha sık görülmekle birlikte her yaş grubunda rastlanabilmektedir.

Tarsal Tünel Sendromu; Ayak bileğindeki sinir sıkışmasıdır. Bu sinir ayak bileğinin iç arkasında seyreder. Sık ayak burkulmaları, giyilen bot/çizmenin ayak bileğini sıkması ile oluşabilir. Ayak parmaklarında, tabanda, topukta ağrı ve uyuşma ile karşımıza çıkar. Yakınmalar özellikle geceleri artar. Yürüme ve uzun süre ayakta kalma ile şiddet artar. Yakınmalar ayağa yapılan masaj ve ayağı yükseğe kaldırmakla azalır.

Meralgia Parestetica; yine çok karşılaştığımız bir sinir basısıdır. Bu sinir belden çıkar ve uyluğun dış kısmının duyusunu alır. Hastalar uyluğun dış kısmında ters raket tarrzında bir bölgede karıncalanma hissettiklerini söylerler. Ağrıya pek rastlanmaz. Bu sinir belden çıktıktan sonra yüzeye yakın seyreder. Bu yüzden travmalardan kolay etkilenir. Şişmanlık, dar kemer ve korse kullanmak bu duruma neden olabilir.

Siyatik Sinir; Bizim en büyük sinirimizdir, bu sinirde sıkışma nadiren olur. Sıkışma durumunda tüm bacak etkilenir. Kalça ameliyatları veya kalçaya yapılan enjeksiyonlar sırasında zarar görebilir.

Morton Nöroması; Ayakta 3.4. parmaklar arasındaki sinir sıkışmasıdır. Dar ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımı neden olur. Hastalar ayaktayken parmak arasından parmaklara yayılan sızı ve yanıcı ağrıdan yakınırlar.

Yüz felci; Çok sık ratlanan bir sinir sıkışmasıdır. Yüze giden sinir kulağın arkasında bulunan küçük bir delikten geçtikten sonra yüzün mimik kaslarına yayılır. Sebebi çoğu kez saptanamaz. Travma, tümör, enfeksiyon gibi nedenleri olabilir. Hastalar genellikle ceryanda kaldım ifadesini kullanırlar. Yüksek tansiyon, şeker, multiple skleroz ile birlikte görülme olasılığı sıktır. Yüzde asimetri oluşur. Ağız kayar, gözyaşı artar, göz kapatma, k aş kaldırma, ıslık çalma yapılamaz. Dilin 2/3 ön kısmının tat duyusu kaybolabilir. Ses aşırı hissedilebilir, bazen de sağırlık gelişebilir. Yüz hava akımı ve soğuktan korunmalıdır. İlaç uygulaması ve fizik tedavi ile hastaların çoğu iyileşir. İnatçı vakalarda cerrahi uygulama gerekebilir.

Sinir Sıkışmalarında Fizik Tedavinin Önemi; Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon özellikle erken dönemde yapılırsa çok etkilidir. Hastanın ağrısı ve uyuşma şikayetleri Parafini gibi yüzeysel ısıtıcı, Tens ve US gibi derin ısıtıcı cihazlar uygulanarak giderilebilmektedir. Kas kuvvet kaybı varsa, fizyoterapide fizyoterapistler tarafından yapılan egzersizler sayesinde kuvvet kaybı giderilebilmektedir. Özellikle, innovatif bir cihaz olan yüksek yoğunluklu Lazer Terapisi (MLS) ile sinir iyilşme süreci son derece hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmektedir ve hasta hızlıca iyileşebilmektedir. Hastaların %80’inin erken dönemde Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon iyileşebildiği saptanmıştır. Fizik Tedavi sonrasında bazı ilaçlardan faydalanılabilir. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uygulamalarında ortalama 21 seans yeterlidir. Ancak sinir basısı çok fazla ise yapılan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyona cevap vermezse cerrahi uygulanabilir. Dolayısıyla hastalarımızın duyarlı olması, hastalığın erken tanısı ve Fizik Tedaviler çok önemlidir.

Uzm.Dr.Beyhan Yenerkol


Bu yazı Uzm. Dr. Beyhan Yenerkol tarafından yazıldı ve 182510 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...