SEREBRAL PALSİ’Lİ (BEYİN FELCİ) ÇOCUĞU NASIL TANIYACAĞIZ? Uzm. Dr. Beyhan Yenerkol Oluşturuldu: 2017-02-03 10:56:16
Görüntü Sayısı: 18145

SEREBRAL PALSİ’Lİ (BEYİN FELCİ) ÇOCUĞU NASIL TANIYACAĞIZ?

Çocuk rehabilitasyonu bazı farklılıklar içerir, çünkü çocuklar yetişkinler gibi değillerdir. Yetişkinlerde kaybedilen yetenekler kazandırılmaya çalışılır ama çocuklar henüz o yetenekleri kazanmadan engelli hale geldikleri için, yaşamlarını en iyi şekilde sürdürebilecek yeteneklerin kazandırılması söz konusudur. Bilinçli bir yaklaşımda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile engelli çocuğun daha bağımsız bir yaşama kavuşması sağlanabilir.

SEREBRAL PALSİ’Lİ (BEYİN FELCİ) ÇOCUĞU NASIL TANIYACAĞIZ?

Çocuk rehabilitasyonunun amaçları şunlardır.

 • Çocuklarda oluşan hareket bozukluklarını en aza indirmek
 • Oluşabilecek olan kas-iskelet bozukluklarını önlemek, oluşmasını engellemek
 • Günlük yaşam aktivitelerinde (yemeğini kendisinin yemesi, tuvaletine gidebilmesi, temizliğini yapabilmesi gibi) çocuğun bağımsız davranabilmesini sağlamak
 • Aileyi eğitmek ve çocuğun eğitimi konusunda aileye yol göstermek

Çocuklarda beyin gelişiminin büyük bir kısmı ilk 18 ayda tamamlanır. Ama 6 yaşına kadar da devam eder. Serebral Palsi, gelişimini sürdüren beyinde oluşan kalıcı hasar sonucu gelişir. Bu hasar ilerleyici değildir ve motor bozukluk dediğimiz durumlara neden olur. Ana sorun çocukların hareketlerini tam olarak kontrol edememesidir. Denge bozukluğu vardır. Adalelerinde kasılma olur.

Serebral Palsi’li çocuğu nasıl tanıyacağız

Bunun için bebekte normal motor gelişim evrelerini bilmemiz gerekir

 • 0-3 aylık bebek başını tutabilir
 • 4-5 ayda yan dönebilir
 • 6 aylık bebek destekle oturabilir
 • 8 aylık olunca desteksiz oturmaya başlar
 • 9-11 aylık emekler
 • 11-12 ayda tay-tay durur
 • 12-13 ayda yürür
 • 18 ayda koşar
 • 24 ayda merdiven inip çıkar
 • 2.5 yaşında zıplayabilir

Serebral Palsi, beyinde oluşan bir hasar nedeniyle, çocuğun belirli kaslarını kullanmakta güçlük çekmesi halidir. Hasarın beynin hangi bölgesinde ve ne kadar yaygın olduğuna bağlı olarak Serebral Palsi'nin belirtileri değişir. Örneğin bazı hastalar hafif topallarken diğerleri tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kalabilir. Serebral Palsi her bin bebekte 1,5 - 3 oranında görülür. Hamilelik ve doğum sırasındaki bazı etkenler bu hastalığın sebepleri arasında yer alır. Erken doğum, gebe annede tansiyonun yükselmesi veya düşmesi, kan uyuşmazlığı, hamileyken geçirilen kanamalar ve enfeksiyonlar bu sebeplerden bazıları olarak belirtilebilir. Uzamış ve zor bir doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması veya doğumdan sonra geçirilen ağır iltihaplı hastalıklar, kafa darbeleri, yüksek ateş Serebral Palsi'ye yol açabilir. Bu olayların çoğu önlenebilir. Sağlıklı ve kontrollü hamileliğin ardından, doğumun tıbbi olanakları yeterli merkezlerde yapılması ile Serebral Palsi vakalarının sayısı önemli ölçüde azaltılabilir.

0dEJq1.gif

HANGİ BELİRTİLER VARSA DİKKAT EDİLMELİ?

Serebral Palsi her hastada aynı belirtileri vermez. Çocuğun özellikle hareket gelişimi yaşıtlarına göre gerideyse, örneğin daha geç oturmuş, daha geç emeklemiş veya daha geç yürümeye başlamışsa; kol-bacakları normalden daha gergin veya gevşekse; duruşu, oturuşu normalden farklıysa Serebral Palsi'den şüphelenilmelidir. Bazı hastaların vücudunun bir yarısı, bazılarının sadece bacakları, bazılarının ise tüm vücudu etkilenebilir. Boğaz kaslarının etkilenmesi sonucu konuşma güçlüğü de olabilir. Beyin hasarının ağır olduğu durumlarda görme ve işitme sorunları ve bir ölçüde zekâ geriliği de görülebilir.

Serebral Palsi tanısı konan çocuklarda tedavi sürecinde; Oluşmuş beyin hasarını geriye döndürmek mümkün değildir, fakat Serebral Palsili çocuk modern tıbbin destek tedavileriyle pek çok becerisini ilerletebilir. Tedavinin en önemli unsuru ailenin desteği ve yoğun ilgisidir. Kas gevşetici ilaçlar, fizik tedavi, cerrahi yöntemler ve kas-hareket-konuşma eğitim programları çocuğun durumuna göre seçilerek uygulanır. Bu yöntemler sayesinde Serebral Palsili çocuk yetenek ve becerilerini geliştirebilir ve hayat kalitesini büyük ölçüde artırabilir.


Bu yazı Uzm. Dr. Beyhan Yenerkol tarafından yazıldı ve 18145 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler