FİBROMİYALJİDE (KAS ROMATİZMASI) TANISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ Uzm. Dr. Dilek Koç Yılmaz Oluşturuldu: 2016-11-25 07:29:50
Görüntü Sayısı: 15031

FİBROMİYALJİDE (KAS ROMATİZMASI) TANISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Fibromiyalji bulgularının şiddeti gün içinde değişkenlik gösterebilir. Yine yorgunluk, gerginlik, hareketsizlik, hava değişimleri, soğuk ve cereyan, aşırı efor, adet öncesi ve menapoz dönemi gibi hormonal dalgalanmalar esnasında; stres, depresyon veya diğer duygusal faktörler ile kötüleşebilir.


FİBROMİYALJİDE (KAS ROMATİZMASI) TANISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Eğer hastalığınız tanı alamaz ve erken tedavisi yapılamaz ise bu bulgularınız süresiz oalrak devam edecektir ya da aylar sonra kaybolup tekrarlayacaktır. Bu nedenle eğer kronik kas ağrınız ve geçmeyen yorgunluğunuz varsa Fibromiyalji sendromu için doktorunuza başvurmanız gerekir.

Fibromiyalji tanısı klinik bir tanıdır, eğer 3 aydan fazla süren kronik, yaygın vücut (kollarda ve bacaklarda, iki taraflı) ağrılarınız varsa doktorunuz tarafından yapılan fizik muayene ile Fibromiyaljiye özgün 18 hassas noktanın 11’de duyarlılık saptanması ile tanı konulur.

Fibromiyalji tanısını koyduracak özel bir labaratuar testi olmamasına karşın muhtemel karışabilecek diğer hastalıkları dışlamak için doktorunuz bazı kan tahlillerini isteyebilir. Birçok yakınma ve bulgularla giden Fibromiyalji, başta romatizmal hastalıklar ile karışır. Romatizmadan farkı eklem ağrı ve şişliğinin olmaması ve eklem hasarının gelişmemesidir. Ayrıca diğer yaygın vücut ağrısı yapan hastalıklar (Kronik Yorgunluk Sendromu, Hipotroidi, D vitamini eksikliği, kas hastalıkları, polinöropatiler, anemi gibi) ile de ayrıca tanısının yapılması gerekir.

Fibromiyalji hastalığının sebebi bilinmediği için tedavi öne çıkan bulgulara ve bunların şiddetine göre seçilir. İlaç ve ilaç dışı tedavi yöntemler hastaya özgü kombinasyonlar şeklinde yapılır. Tüm bulgulara yönelik ne yazık ki tek bir tedavi yöntemi yoktur.

ilq6Bp.jpg

İlaç dışı Tedaviler: Kişisel bakım Fibromiyalji tedavisinin olmazsa olmazıdır. Kendi kendinizin doktoru olarak bu hastalıktan kurtulabilirsiniz, bunun için yapmanız gerekenler:

Stres ile başa çıkmayı öğrenin: Aşırı efor ve duygusal stresten uzak durun kendinize gün içinde gevşemek için zaman ayırın, buna suçluluk hissetmeden hayır demekle başlayın. Ancak rutininizi tamamen değiştirmeye de çalışmayın, çalışmayı bırakanlar veye gün içerisindeki tüm hareketlerini azaltanların aktif kalanlara göre daha kötü oldukları gösterilmiştir. Stres ile başa çıkma tekniklerini öğrenin. Örneğin; derin nefes alma teknikleri veya yoga gibi meditasyon tekikleri.

Yeterli uyku: Yorgunluk Fibromiyaljinin en önemli bulgularından olduğu için yeterli uyku uyunması önemlidir. Her gün aynı saatte yatın ve aynı satte kalkın, gün içinde şekerleme, uyuklama yapmayın.

Düzenli egzersiz: Başlangıçta egzersiz ağrıyı arttırabilir, ancak şiddeti dereceli olarak artırılır ve düzenli olarak yapılırsa; egzersiz ağrınızı azaltır. Uygun egzersizler yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su içi aerobik egzersizleridir. Haftada 3 kez 30 dakikadan az olmamalıdır. Fizik tedavi doktorunuzdan veya fizyoterapistinizden size uygun egzersiz programı alarak yardım isteyebilirsiniz. Ayrıca germe egzersizleri, düzgün postür (duruş) ve gevşeme egzersizleri de oldukça yararlıdır.

Aktivite düzeyini belirli bir seviyede tutun: Eğer kendinizi iyi hissettiğiniz günlerde çok fazla aktivite yaparsanız daha kötü günleriniz olabilir. Yani iyi günlerinizde aktiviteyi aşırı arttırmayın ve yine ağrılı dönemlerde aktivitenizi azaltmayın.

Sağlıklı yaşam stili kazanın: Kafeini sınırlandırın, sağlıklı yiyecekler ile beslenin. Her gün zevk aldığınız şeyleri bulun ve yapın.

Akupunktur: Cilde ince iğneler batırmak sureti ile vücut mekaniğini düzeltmeye yönelik çok eski bir çin tedavi yöntemidir. Akupunktur ile kan akımı ve sinir sistemindeki uyarıcı maddeler arttırılır, bu sayede ağrının azalması sağlanır.

Masaj: Kalp hızını azaltır, kasları gevşetir, eklem hareket açıklığını kazandırır stres ve huzursuzluğu azaltır.

Yoga ve tai-chai: Yavaş salınımlı hareketler, derin solunum ve gevşeme üzerine kurulu meditasyon yöntemleridir.

Fizik tedavi: Çeşitli yüzeysel ve derin ısıtıcılar, alçak frekanslı elektrik akımları manipülasyon yöntemleri ile kas spazmı çözülür, ağrı giderilir.


Bu yazı Uzm. Dr. Dilek Koç Yılmaz tarafından yazıldı ve 15031 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...