OKUL ÇANTALARINI HAFİFLETECEK ÖNERİLERUzm. Dr. N.İrfan Ünver Oluşturuldu: 2016-09-28 06:52:43
Görüntü Sayısı: 9497

OKUL ÇANTALARINI HAFİFLETECEK ÖNERİLER

Okullar başladı. Sokakta, okul çıkışlarında, servise binen ve inen çantalı çocukları gördükçe küçücük yaşlarında omuzlarındaki bu ağır yüke üzülmeyen yoktur. Yaş ve sınıfa göre değişmekle birlikte bir okul çantasının ağırlığı 10-15 kg kadar çıkabiliyor. Peki, henüz kas-iskelet sistemi gelişimini tamamlamamış çocuklar için bu kadar ağırlıkta hareket etmek ne tür tehlikeler oluşturuyor?

OKUL ÇANTALARINI HAFİFLETECEK ÖNERİLER

Bel fıtığı şikâyeti %70’e çıktı

Yapılan araştırmalara göre ağır çantayla okula giden çocuklarda, yaşla birlikte bel ağrısının arttığı, hatta 14-17 yaş arasında en az bir kere bel fıtığı şikâyeti ile doktora başvurma oranının %70’lere çıktığı belirlenerek, belirli bir ağırlığa sahip sırt çantası taşımanın çocukların kas ve kemikleri güçlendirdiği bilinmektedir. Burada en önemli nokta çantanın ağırlığının kontrol altında olmasıdır. Üst sınır %15 olsa da çocuğunuzun omuzlarında, vücut ağırlığının %10’undan daha fazla yük taşımasına izin verilmemelidir.

Çanta ağırlığının vücut ağırlığının %20’sinden fazla olması durumunda bel fıtığı riski artmaktadır. Çanta hazırlanırken uzak mesafe, merdiven inme-çıkma, yokuş inme-çıkma gibi etkenlerle bu ağırlığın vücuda daha fazla etki edeceği unutulmamalıdır. Vücudu çaprazlayan ve tek taraf yük bindiren sırt çantaları, tek omuza takılan çantalara göre omurga düzgünlüğünü daha fazla korumaktadır. Ebeveynlere tavsiyemiz; çantayı ilk kullanımda siz ayarlayın. Ağrı hissedip hissetmediğini, rahat taşıyıp taşıyamadığını, omuz ve bel kemerlerinin omzu ve beli tam olarak sarıp sarmadığından emin olun. Çocuklarınıza her iki omuz askısını kullanmasını sıklıkla anımsatın. Tüm ağır cisimleri öne eğilmeden, bacak kaslarını kullanarak ve vücuduna yakın tutarak kaldırması ve taşıması gerektiğini öğretin. Tüm bunları öğretmek çocuğunuzun omurga sağlığını koruyacaktır. Öğretilerinizin çocuğunuza davranışa dönüşmesini istiyorsanız tüm bunları sizin de uygulamanız gerekmektedir.

Bilinmesi gerekenler

  • Çantayı her zaman iki omzu ile taşımalı.
  • Ağır objeleri vücuduna yakın ve biraz aşağıda olacak şekilde taşımalı.
  • Sivri uçlu cisimleri çantanın sırt bölgesine yakın yere yerleştirmemeli.
  • Çantasını bacak kaslarını kullanarak sırtına yerleştirmeli.
  • Çantasını kolları düz ve gövdesini öne eğmeden ve kolları düzken sırtına almalı.
  • Yürürken gövdesini öne eğmemeli.

SiD6ND.jpg


Bu yazı Uzm. Dr. N.İrfan Ünver tarafından yazıldı ve 9497 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler