Geriatrik Rehabilitasyon Programı nedir? Programın yararları nelerdir? FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ Oluşturuldu: 2016-08-25 11:35:11
Görüntü Sayısı: 26220

Geriatrik Rehabilitasyon Programı nedir? Programın yararları nelerdir?

Yaşlanma ile meydana gelen fizyolojik değişiklikler ve eşlik eden kronik hastalıklar nedeniyle azalan fonksiyonları geliştirmek ve yaşam kalitelerini geliştirmek amacıyla hasta ve ailesinin de içinde bulunduğu birçok profesyonel disiplin ile birlikte geriatrik rehabilitasyon programı uygulanmaktadır.

Geriatrik Rehabilitasyon Programı nedir? Programın yararları nelerdir?

Literatüre göre 65-75 yaş arası genç yaşlı,75-85 yaş arası orta yaşta yaşlı ve 85 yaş üzeri yaşlı olarak kabul edilmektedir ve her yaş grubu için rahatsızlıklarla azimle mücadele etmeli, vücut ileri yaşlara hazır halde bulundurulmalıdır.

REHABİLİTASYON PROGRAMININ YARARLARI

Eklem fleksibilitesini, kas gücünü ve kas direncini arttırır. Hastanın kardiyovasküler ve pulmoner kapasitesini arttırarak egzersiz kapasitesinin artmasına yardımcı olur. Osteoporoz (kemik erimesi) oluşumunu azaltır, kemik direncini ve mineralizasyonunu arttırır. Denge ve postürün düzelmesi sağlanır.(Yaşlılarda sıkça gözlenen denge problemleri günlük yaşam aktivitelerini olumsuz etkilemektedir). Yaşlılarda çok sık rastlanan üriner inkontinansa (idrar kaçırma) bağlı gelişen problemleri azaltmaya yardımcı olur. Diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, akciğer kalp hastalıkları gibi kronik rahatsızlıkların etkilerini minimuma indirir. Obezite ve diğer beslenme bozuklukları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Yaşlı kişilerde rehabilitasyonun amacına ulaşabilmesi için fiziksel, mental ve psikososyal problemlerin ayrıntılı olarak incelenmesi gerekir. Mental sağlık, fiziksel sağlık, fonksiyonel kapasite ve toplumsal katılımın çok yönlü değerlendirilmesi; uygun bakım ve rehabilitasyon programlarının planlanması için önemlidir. Fiziksel değerlendirme içinde; kas kuvveti, normal eklem hareketi, esneklik, postür, ağrı, nöromotor fonksiyon ve duyusal bütünleme, denge bozuklukları, düşmeler ve yürüyüş bozuklukları, kardiyopulmoner fonksiyonlar ve üriner fonksiyonlar incelenir. Fonksiyonel değerlendirmede günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık seviyesi incelenir. Çevresel değerlendirmede; ev ve çevrenin emniyet, yaşlının fonksiyon seviyesine uygunluğu değerlendirilir. Değerlendirmeler sonrasında tedavi planı belirlenir.

Geriatrik rehabilitasyon ciddi anlamda multidisipliner bir programdır.


Bu yazı FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ tarafından yazıldı ve 26220 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler