Manyetik İnkontinans Koltuğu FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ Oluşturuldu: 2016-08-23 13:36:22
Görüntü Sayısı: 15312

Manyetik İnkontinans Koltuğu

İdrar kaçırma manyetik sandalye ile tedavi edilebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan manyetik sandalye uygulaması ile hastaların oturdukları koltukta, ağrı hissetmeden tedavileri yapılablimektedir.


Manyetik İnkontinans Koltuğu

Uriner İncontiance (İdrar Kaçırma)


Türkiye'de üç kadından biri idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır.Sık rastlanan idrar kaçırma sorunu kişilerin yaşam kalitesini düşürmektedir. İlerleyen yaşlarda daha da artan idrar kaçırma tedavi edilebilir bir sorundur.İdrar Kaçırma Nedenleri Nelerdir?Kadınlarda idrar kaçırmanın çok sayıda nedeni vardır. En sık sebepler mesanenin enfeksiyonları (sistit), zor doğumlar, çok sayıda doğum yapmak, menapoz sonrası rahim sarkmaları, mesane taşları, rahim ve diğer genital organlardan geçirilen operasyonlar sayılabilir. Ayrıca sinir sistemi kaynaklı felçler, Alzheimer ve demans gibi hastalıklar da sık rastlanılan idrar kaçırma nedenleri arasındadır. Yine şeker hastalığı, obezite de idrar kaçırma nedeni olabilir. İdrar kaçırma nedenleri arasında sık rastlanılan zor doğumların ayrı bir önemi vardır.


Egzersizin Tedavideki Önemi Nedir?


Gerekli testlerle idrar kaçırmanın sebebinin ortaya konduktan sonra tedaviye geçilmektedir. İdrar kaçırma tedavisinde egzersiz, manyetik kas stimulasyonu, ilaç tedavisi ve son olarak çeşitli ameliyat yöntemleri uygulanabilir. Egzersiz, tedavinin olmazsa olmazıdır. Hastaya fizyoterapist tarafından pelvik taban kaslarını nasıl kullanması gerektiği öğretilir. Yaptırılan özel egzersizler ile idrar tutmaya yardımcı kasların gücü artırılır. Hasta bu egzersizleri evinde de kendi uygulamaya devam eder.Manyetik Sandalyenin Tedavideki Yeri Nedir?İdrar kaçırma manyetik sandalye ile tedavi edilebilmektedir. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan manyetik sandalye uygulaması ile hastaların oturdukları koltukta, ağrı hissetmeden tedavileri yapılablimektedir.

Manyetik stimulasyon uygulandığında hasta pelvik kaslarının kasıldığını hisseder. Haftada 2-3 kez 20 dakika süreyle uygulanır. Hastanın klinik durumuna göre 15-20 seans yeterli olur. Bu yöntem, idrar tutmayı sağlayan kasların güçlenmesine sebep olarak idrar kaçırmayı tamamen ortadan kaldırabilir ya da azaltır. Bir çok bilimsel çalışma ile yöntemin etkinliği ispatlanmış olup ABD’de FDA tarafından da onaylanmıştır. Yalnız tek başına değil mutlaka pelvik taban egzersizleri ile beraber uygulanmalıdır.


Bu yazı FİZYOMER FİZİK TEDAVİ ve REHABİLİTASYON MERKEZİ tarafından yazıldı ve 15312 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...